Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usługi zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce

Kawiarka aluminiowa, stalowa czy elektryczna? Jaką kawiarke wybrać?

visibility5921 Views list In: Kawiarki

Jaką kawiarkę wybrać?

Kawiarka aluminiowa, ze stali nierdzewnej czy elektryczna? Którą wybrać?

jaka kawiarke wybrac vs.png

W czasach gdzie coraz częściej wracamy do produktów typu Vintage, od mebli aż do ceramiki, kawiarki, które liczą ponad 100 lat, stają się coraz bardziej popularne. Zapach kawy we włoskim stylu unoszący się o poranku coraz częściej gości w polskich domach, a przywiązanie do wystroju wnętrz i wyposażenia sprawia, że kawiarki stały się nie tylko użytecznym, ale też dekoracyjnym elementem wyposażenia kuchni.

Może zacznijmy od początku, czym jest kawiarka?  Gdzie powstała? Jak działa?

Na te pytania postaramy się odpowiedzieć osobom nie zaznajomionym z tematem kawiarek, aczkolwiek wiele osób słyszało o tym urządzeniu to znaczna większość jeszcze nie wie jakie ma działanie oraz czym różni się kawa z kawiarki od zwykłej zaparzonej kawy.

Makinetka, kafetierka, kawiarka, oryginalnie moka, czyliciśnieniowy czajniczek do parzenia kawy wywodzi się z Włoch, gdzie w 1918 roku, właściciel fabryki maszyn i części aluminiowych Alfonso Bialetti chciał stworzyć urządzenie, które będzie pozwalało na przyrządzenie kawy w podobny sposób jak dużych ekspresach do kawy używanych ówcześnie we włoskich kawiarniach. Badania i licznie przeprowadzane próby nad stworzeniem takiego urządzenia dały efekt - w 1933 roku, kiedy powstała pierwsza domowa kawiarka. Jednak z produkcją trzeba było poczekać, ponieważ wybuchła wojna. Po wojnie syn Alfonso Bialettiego opatentował i rozreklamował kawiarkę jako urządzenie idealne do parzenia kawy w domu, które bardzo szybko zyskało ogromną popularność i stało się powszechnie używanym urządzeniem we włoskich domach.

Budowa Kawiarki

Kawiarka, czyli zaparzarka do kawy, to urządzenie, które składa się z trzech podstawowych części. Zbiorniczek dolny służy do wlewania wody, lejek z sitkiem – do wsypania grubo zmielonej kawy, a zbiorniczek górny – to miejsce, w którym zbiera się już gotowa kawa. Miedzy, tymi dwoma zbiorniczkami umiejscowiona jest uszczelka. Jednak w miarę użytkowania uszczelka kawiarki nadaje się do wymiany. Aby zaparzarka do kawy nadal dobrze funkcjonowała warto to robić regularnie – raz na rok lub na dwa lata. Ta częstotliwość uzależniona jest od ilości parzonych na co dzień kaw.

800px-Moka_steam-svg-PL.png

By Sam Fentress (User:Asbestos)derivative work: Malyszkz - Moka.steam.png, CC BY-SA 3.0,

https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15816871

Dla osób zaczynających swoją przygodę ze światem kawiarek powinniśmy pomyśleć o czterech najważniejszych rzeczach:

1. Na jakiej kuchence będzie użytkowana kawiarka? Z jakiego materiału wybrać kawiarkę?

2. Jaki rozmiar kawiarki wybrać?

3. Jakiej marki kawiarkę wybrać?

4. Kształt? Kolor?

Na powyższe pytania postaramy się odpowiedzieć.

Z jakiego materiału wybrać kawiarkę?

Ze względu na materiał i środowisko, na którym będzie użytkowana kawiarka rozróżniamy 3 rodzaje kawiarek:

Kawiarki Aluminiowe – najbardziej popularne kawiarki, w klasycznych kanciastych kształtach, są nieco lżejsze od tych ze stali nierdzewnych wyrażają tradycję w przygotowywaniu kawy. Na rynku jest wiele wysokiej jakości kawiarek włoskich firm takich jak Pedrini, GAT, Giannini, Pezzetti, Tognana, Bialetti. Kawiarki tego typu nie są przystosowane do użytkowania na coraz bardziej popularnych kuchenkach indukcyjnych, lecz istnieją tak zwane kawiarki hybrydowe, w których górny zbiornik (na kawę) zbudowany został z aluminium, a podstawa (na wodę) została zbudowana ze stali nierdzewnej np. Tognana Sphera, Forever Miss Prestige Induction, Bialetti Moka Induction, dzięki czemu kawiarki o rozmiarach powyżej 3 TZ działają na indukcji i tradycyjny smak kawy połączony jest z nowoczesnością.

 3%20kawiarki%20aluminiowe-indukcja.png

Aluminiowe kawiarki z podstawą ze stali nierdzewnej przystosowane na indukcje

 

Kawiarki Ze stali nierdzewnej – zazwyczaj w opływowym kształcie, odporne na intensywne użytkowanie (bardziej trwałe niż aluminiowe), nie korodują, są mniej podatne na odkształcenia i odbarwienia, duża dostępność modeli na indukcje, lecz cena zazwyczaj jest nieco większa niż kawiarek aluminiowych. Ich design jest nowoczesny, najczęściej występują w kolorystyce polerowanej stali, lecz niekiedy można znaleźć modele o różnej kolorystyce, firma Pezzetti oferuje swoje kawiarki Steelexpress dostępne w wielu kolorach.

steel-4kawiarki.png

Kawiarki ze stali nierdzewnej

Kawiarki elektryczne – są to kawiarki zasilane energią elektryczną, należą do najdroższych kawiarek. Kawiarki tego typu zazwyczaj posiadają system, dzięki któremu po zaparzeniu kawy urządzenie samo się wyłącza jak to ma miejsce w czajnikach elektrycznych. Natomiast niektóre modele wyposażone są w programator, który pozwala na zaparzenie kawy o zaprogramowanej godzinie. Na rynku można znaleźć kawiarki o mocy od 200 W do 500 W, większa moc, skróci czas zaparzania kawy. Wiele włoskich firm ma swoim ofercie takie kawiarki, przykładami takich kawiarek są: Forever Miss Prestige Electro, duża gama kawiarek elektrycznych G.A.T., Bialetti Moka Timer.

forever-miss-prestige-electro-kawiarka.p

Forever Miss Prestige Electro

Jaki rozmiar kawiarki wybrać?

Kolejnym ważnym elementem podczas wyboru jest rozmiar. Od 1 TZ aż do 18 TZ, TZ (z włoskiego „tazza” – filiżanka), określa 1 filiżankę, czyli ok. 50 ml czarnego naparu. Więc podczas zakupu trzeba wziąć pod uwagę, ile osób będzie chciało napić się kawy, a także jakiego typu kawę preferujesz, do espresso wystarczy 1TZ, do kawy americano przyda się kawiarka na 3-4 TZ, a jeśli jesteś zwolennikiem kawy z mlekiem to kawiarka 4-6 TZ powinna być wystarczająca.

 

 

UWAGA!
Nie kupuj kawiarki „na zapas”. Jeśli wybierzesz kawiarkę na 9 TZ, to nie przygotujesz w niej tylko 1 filiżanki. Do dolnego zbiornika należy bowiem wlać określoną ilość wody, by zawór bezpieczeństwa mógł spełniać swoją funkcję. A sitko najlepiej w całości wypełnić zmielonymi ziarnami, by przygotowana kawa miała odpowiedni aromat.

Dla rozwiązania tego problemu producenci wyszli naprzeciw i stworzyli reduktory, które pozwalają na zaparzenie mniejszą jak i większa liczbę filiżanek kawy.

Reduktor.png

Reduktor Giannini 3 TZ

 

 

Jakiej marki kawiarkę wybrać?

 Na rynku można znaleźć wiele kawiarek niemarkowych, a także firm znanych na całym świecie. Do najbardziej popularnych zaliczają się te wywodzące się z Włoch, czyli miejsca powstania kawiarek zaliczamy do nich takie marki jak: GAT, Forever, Pedrini, Giannini, Pezzetti, Tognana, Bialetti. Cena ich jest zależna od modelu, każda z firm ma w swojej ofercie interesujące produkty oraz różne wzory, kolory.

 

  loga-beztla.png

 

 

 

                         

 

 

Kształt? Kolor?

Ostatnią, ale jakże ważną kwestią podczas wyboru kawiarki jest jej kolor i kształt. W tej kwestii wybór jest naprawdę, duży. Producenci w swoich katalogach mają duży wybór kolorów jak i kształtów kawiarek. Kawiarki emaliowane, w różnych kolorach i wzorach sprawiają, że nie ma problemu dopasowania swojej kawiarki do stylu, wystroju swojej kuchni. Kawiarka może stanowić stylowy jak i użyteczny element w kuchni.

 

 V4NTMW_A.jpg

 

Na pytanie o wybór kawiarki nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór powinien opierać się na tym na jakiej kuchence będzie używana, a także ile osób będzie z niej korzystało. Dobór koloru i wzoru jest kwestią gustu przyszłego użytkownika.

Podsumowując wybór kawiarki jest dobrym wyborem, jeśli chcesz pić pyszną aromatyczną kawę, ale nie chce wydawać dużo pieniędzy na ekspres ciśnieniowy.

Firma Scapol w swojej ofercie ma szeroki wybór kawiarek, zapraszamy więc do naszego sklepu i zapoznania się z asortymentem!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December