Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usługi zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce

Kawiarka jak używać, jak działa instrukcja

visibility4410 Views list In: Kawiarki

Kawiarka - Jak to działa? Jak parzyć w niej kawę?

Kawiarka - Jak to działa? Jak parzyć w niej kawę? Nieduże urządzenie, dzięki któremu można uzyskać pyszną, aromatyczną kawę, narodziło się jeszcze przed II wojną światową we Włoszech. Alfonso Bialetti, na co dzień zarządzający fabryką maszyn i części aluminiowych, bardzo chciał stworzyć coś, co pozwoli uzyskać mu w domowych warunkach tak samo niepowtarzalne espresso jak w kawiarni. I wreszcie dopiął swego – w 1933 r. świat poznał urządzenie, które nazwano kawiarką – w oryginale moka, funkcjonujące też jako kafetierka.

Pierwowzór – rozkręcany, ośmiokątny aluminiowy dzbanek doczekał się wielu następców ze stali, ceramiki, elektrycznych i w innych wersjach.

Prosta instrukcja obsługi kawiarki

Kawiarka zbudowana jest z trzech podstawowych części:



  • górnego zbiornika, w którym uzyskuje się gotowy napój,
  • pojemnika na kawę wraz z filtrem,
  • dolnego zbiornika na wodę.


Zasada jej działania nie jest skomplikowana. Do dolnego naczynia wlewamy wodę (może być już ciepła lub gorąca, jeśli chcemy przyspieszyć proces parzenia),

a do pojemnika z sitkiem – zmieloną kawę, którą delikatnie wygładzamy.

Nie powinno się jej nasypywać zbyt wiele i ubijać.

Skręcamy dolną i górną część.

Stawiamy ją na palniku kuchenki gazowej, elektrycznej lub indukcyjnej – w zależności od tego, jaka posiadamy. Ważne jest to, aby ogień nie był zbyt duży – może wówczas uszkodzić rączkę.

W wyniku podgrzania woda, która osiąga już wysoką temperaturę oraz pod wpływem ciśnienie zostaje jak gdyby „wypchnięta” do górnego zbiornika. Tak rodzi się w kawiarce aromatyczna kawa, którą można od razu przelać do filiżanki.

Prosty sposób na intensywny napar w różnej postaci

Jak zaparzyć kawę w kawiarce?

Sam proces parzenia kawy w kawiarce trwa z reguły kilka-kilkanaście sekund. Nadaje się ona idealnie do tego, aby uzyskać bazę dla innych aromatycznych napojów takich jak cappuccino lub latte, americano czy kawa mrożona – wszystko tak naprawdę zależy od dodatków, jakie później wykorzystamy.

Ponieważ kawiarki występują w różnych pojemnościach – warto zastanowić się nad tym, jaka ilość zaparzanych jednorazowo kaw będzie dla nas najkorzystniejsza.

A na koniec kilka cennych rad, o których warto pamiętać:

  1. Najlepiej używać kawy średnio zmielonej – zbyt drobno zmielona może przedostawać się przez sitko do naparu. A nawet powodować jego zapchanie. Zbyt grubo zmielona kawa nie zaparzy nam się w odpowiedni sposób.
  2. Aby uzyskać idealny smak: zmiel kawę kilka minut przed położeniem kawiarki na źródło ciepła. Jeśli nie masz możliwości przechowywania kawy w szklanej puszce, możesz zastosować taką z hermetycznym zamknięciem.
  3. Używaj ilości zmielonej kawy dostosowanej do wielkości swojej kawiarki wypełniając filtr do kawy.
  4. Używaj zimnej i niegazowanej mineralnej wody.
  5. Nie skręcaj kawiarki trzymając ją za rączkę, w przeciwnym razie ją urwiesz lub obluzujesz. Rączka służy wyłącznie do zdejmowania i stawiania kawiarki na źródle ciepła co zapobiega ewentualnemu poparzeniu.
  6. Używaj najmniejszego źródła ciepła by nie spalić kawiarki oraz by wydobyć najlepszy smak z Twojej kawy. Kiedy kawiarka zaczyna bulgotać, otwórz ostrożnie pokrywę i sprawdź czy kawa się zaparzyła. Jeśli tak, wyłącz źródło ciepła. Jeśli nie - pozostaw jeszcze na kilka sekund kawiarkę na kuchence.
  7. Wymieszaj małą łyżeczką kawę w górnym zbiorniku kawiarki by otrzymać idealny i jednakowy aromat dla wszystkich filiżanek, w których zamierzasz podać zaparzoną kawę.
  8. Kawiarkę najlepiej myć ręcznie, bez używania detergentów, ręcznie, z użyciem miękkiej gąbki i gorącej wody.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December